Какво да правиш след секс без предпазни мерки
Много малко неща са в състояние да разстроят нервната ти система повече от това да се събудиш и да си спомниш, че предната вечер си правила секс с не особено близък човек, без каквато и да е защита. Ако все още не си се изправяла пред тази дилема, вероятно рано или късно горчивата чаша няма да те отмине, защото или презервативът ще се скъса, или просто толкова ще си погълната от момента, че ще си кажеш: “Хайде, само веднъж, карай да върви... и без!” Сигурно в момента си казваш, че такива неща се случват само на непредпазливите безотговорни индивиди. Е, погледни тогава тази статистика: специално изследване на организация за социално здраве с идеални цели установява, че в срок от три месеца при 19 % от жените под наблюдение кондомът се е скъсал или изхлузил. Направи си и мислена отметка, че тези злополуки не са нещо, за което гинекологът ти те подготвя: според друго чуждестранно изследване (а какво ли ще е тогава у нас?!) само 25 % от гинеколозите признават, че говорят рутинно с пациентките си за методите за спешна контрацепция.
И така: ако попаднеш в такава ситуация, не хвърляй излишни време и усилия да се самоупрекваш, че не си била по-внимателна. Вместо това реагирай бързо, за да предотвратиш превръщането на най-големите ти страхове в реалност. Независимо дали се опасяваш от нежелана бременност, или от болести, предавани по полов път (или пък и от и двете), ние от Cosmo изготвихме за теб пътеводител, който да те преведе успешно през сложната щафета с препятствия, наречена секс без предпазни мерки.
Колкото по-скоро се снабдиш със средство за спешна контрацепция, толкова по-голям е шансът то да подейства.
Как да предотвратиш щетите овреме
На сутринта след това:
У нас средство за спешна контрацепция можеш да си купиш директно от аптеката, тоест не е задължително да минаваш за рецепта през АКГ кабинета. Ако обаче не си абсолютно убедена, че партньорът ти няма венерически болести, визитата при гинеколога няма да ти се размине, както и двата съответни теста (първият е седмица по-късно, а вторият - след три месеца.)
До 72 часа по-късно:
Вземи хапчето за спешна контрацепция възможно най-бързо (колкото по-скоро, толкова по-добре). И задължително прочети внимателно указанията върху опаковката.
Седмица по-късно:
Трябва да навестиш гинеколога си за превантивна инжекция срещу хепатит Б и за тестове за гонорея, трихомония (trichomoniasis) и хламидия.
3-7 дни по-късно:
Ако все още не си взела никакво средство за спешна контрацепция, обмисли варианта на поставяне на спирала и си уговори час за манипулацията НЕЗАБАВНО.
Седмица, след като е трябвало да настъпи следващият ти цикъл:
Ако все още нямаш менструация, си вземи тест за бременност, за да си сигурна, че спешната контрацепция е проработила.
3 месеца по-късно:
Време е за втори транш изследвания за венерически болести – този път за херпес, хепатит С и сифилис.
Стъпка 1
Твоят план за предотвратяване на нежелана бременност
Ключът към стопирането на непланираната бременност е бързото действие. Първата ти работа на сутринта след рискованото изпълнение е да се отправиш към аптеката и да попиташ за средство за спешна контрацепция. По принцип можеш да посетиш и гинеколога си, но понеже у нас за такива медикаменти не ти е нужна рецепта, можеш да си спестиш тичането до поликлиниката.
Средството за спешна контрацепция представлява ударна доза от същите хормони, които се намират в “обикновените” противозачатъчни хапчета. И взависимост от това какво се случва в тялото ти, тя или спира отделянето на яйцеклетката от яйчника, или възпрепятства оплождането на вече отделената яйцеклетка, или пречи на оплодената яйцеклетка да се прикрепи към матката. Хапчетата трябва да се вземат до 72 часа след самия акт. Но все пак идеалното време за приема им си остава в рамките на 24 часа, защото тогава са най-ефективни.
Разбира се, опциите за спешна контрацепция не се изчерпват с хапчето за сутринта след това: специфична комбинация от "обикновени" противозачатъчни може също да предотврати забременяването, както и медна спирала, поставена в рамките на седем дни. За да се ориентираш по-лесно в плюсовете и минусите на всеки метод, погледни нашата сравнителна табличка.
Спешна контрацепция
Нещата, които трябва да знаеш по темата "предпазване от забременяване"
Postinor Duo - хапчето за сутринта
Какво представлява:
2 броя таблетки, съдържащи хормона прогестин
Eфективност:
Шансът да забременееш намалява от 8 % на 1 %
Как да го използваш:
Вземаш първото хапче възможно най-скоро след акта, второто – 12 часа по-късно.
Странични ефекти:
Гадене, дискомфорт в гърдите, замайване и повръщане
Цена:
Около 12 лв.
Равносметка:
Освен ако не искаш дълготрайната спирала, това е най-удачният ти избор за спешна контрацепция
Противозачатъчните
Какво представлява:
Може да се използват повечето марки, като се пият в специфична комбинация
Eфективност:
Шансът се намалява от 8% на 2%
Цена:
Зависи от хапчетата
Странични ефекти:
Същите като при спешното хапче: гадене, повръщане, замаяност
Равносметка:
Бързи и удобни, но по-малко ефективни, в сравнение със спешното хапче
Медната спирала
Какво представлява:
Aко се постави в матката в разстояние на седмица след акта, устройството може да предотврати забременяването
Eфективност:
Намалява шанса от 8% на 1%
Възпира прикрепянето на оплодената яйцеклетка към матката
Странични ефекти:
Възможни са спазми по време на самото слагане; за да облекчиш болките, вземи предварително болкоуспокояващо
Най-ефективното средство за спешна контрацепция, но е добра идея само за жените, които планират да си я оставят поне една година.*
Kакво трябва да направи всяко умно момиче
Вместо да чакаш, докато стане белята, и тогава да хукнеш да търсиш хапчета, по-добре се запаси с тях предварително. Не чакаш да се порежеш, за да си купиш бинт, нали? Е, същото е и със спешната контрацепция. Хапчето е със срок на годност....
Забележка: час преди първото хапче за спешна контрацепция може за всеки случай да вземеш нещо против повръщане. Ако в разстояние на 60 минути след взимането на таблетката, все пак върнеш обратно изпитото, се консултирай с гинеколог. Може би ще се наложи да повториш дозата. Но ако спазъмът е след повече от час, не се притеснявай – медикаментите са вече усвоени.
Стъпка 2
Как да се предпазиш от болести, предавани по полов път
Мисълта, че можеш да хванеш венерическа болест, е толкова притеснителна, че чак ти идва да хвърлиш една бърза молитва: "Ох, дано да ми се е разминало!" и да се опиташ да забравиш, че си допуснала случването на такава огромна глупост. Обаче това не е добра стратегия! Дори и да си мислиш, че е прекалено късно, все още можеш да направиш много, за да предотвратиш превръщането на страховете ти във факти.
Освен ако и двамата с партньора ти сте (със сигурност) моногамни и сте си пускали тестове за венерически болести (колко от нас могат да се похвалят с изрядност в тези два пункта?!), първото нещо, което трябва да направиш, е да спретнеш един задушевен тет-а-тет разговор с него за сексуалното ви минало. Срам не срам, налага се да го питаш директно: "Имал ли си някога венерически болести?" и "Правил ли си си такива изследвания? Какви и преди колко време?"
Ако партньорът ти по неблагоразумие е някой, който не познаваш толкова добре, без съмнение ще ти е доста неловко, но си кажи, че се налага да го направиш заради собствената си безопасност. Както и се налага да му признаеш, ако ти самата имаш/си имала някаква венерическа болест – в името на неговото добро, както и на сигурността на бъдещите му партньорки, които неумишлено може да зарази.
Всъщност дори и той да те уверява, че се е тествал и няма никакви проблеми, не отпада нуждата да се изследваш за венерически болести. Защото не е никак невъзможен вариантът той да има инфекция, за която да не знае, още повече, че много от тях протичат без външни признаци. Прост научен нагледен пример: до 75 % от случаите на хламидия протичат без симптоми, до 90 % от хората с харпес не подозират за съществуването му. Същото важи с пълна сила и за вируса на HIV. Разбира се, винаги е възможно и положението, в което той лъже за състоянието си. Неотдавнашно изследване на Форума по интернационален мениджмънт на херпеса открива, че 30 % от хората, които знаят, че имат генитален херпес, крият от партньорите си, че са заразени.
Така че, запиши си час при гинеколога след една седмица, за да се подложиш на тестове за венерически болести. Не се изследвай по-рано от този срок, защото можеш да получиш заблуждаващ негативен резултат - различните инфекции имат различен инкубационен период. Ето основните факти, свързани с венерическите болести, за които трябва да се тестваш.
Кога какви тестове да си направиш
След една седмица:
хламидия, гонорея и трихомониаза
Тези три болести като цяло са доста разпространени, често протичат без симптоми и могат да нанесат сериозни вреда на сексуалния ти живот, ако ги оставиш на самотек. Хламидията и гонореята се откриват чрез проба от урината, натривка от вагината/шийката на матката или изследване на кръвта; за трихомониазата се взема вагинална натривка. Резултатите стават известни до седмица. Добрата новина е, че и трите болести се лекуват лесно с антибиотици.
След една седмица:
хепатит Б
Помоли да ти дадат глобулин за хепатит Б - антителата му ще те предпазят от заразяване, и едновремемно с това придвижи въпроса с ваксинацията. Ако тестът се окаже положителен, можеш да вземаш медикаменти, за да редуцираш проявите на вируса. (Забележка: Трябва да изчакаш три месеца за кръвния тест за хепатит С.)
След 1 месец
Задължително си направи преглед при гинеколог за кондиломи, които са много разпространени у нас.
След 3 месеца:
сифилис
Това е бактериална инфекция, която е процъфтявала през ХІХ, сеейки смърт. Днес, оставена без надзор, може да причини проблеми със сърцето, деменция и дори да има фатален изход. За щастие, се лекува лесно с пеницилин.
След 3 месеца:
херпес
Вирусът херпес е причина за появата на болезнени, пълни с течност мехурчета по гениталиите (около два дни след акта). Не са редки случаите обаче, в които болестта протича без никакви симптоми. Ако забележиш въпросните мехурчета, отиди на гинеколог незабавно. А ако нямаш никакви външни признаци, изчакай 3-месечния срок, за да се подложиш на теста. Макар че херпесът е нелечим по принцип, има лекарства, които намаляват риска от активирането му и предотвратяват инфектирането на други.
1 до 3 месеца:
HIV
Тестът за HIV (вирусът, който води до СПИН) вероятно ти изглежда като най-зловещия от всички. Но не позволявай на страха да те завладее и да те навие да пропуснеш този така важен пункт. Вярно е, че все още не е открито лекарство против СПИН, но вече има медикаменти, които помагат значително на заразените. А и поведението на щраус със сигурност няма да ти е от полза. Тестът представлява вземане кръвна проба, като резултатите стават ясни от веднага на същия ден до 10 дни по-късно, взависимост от типа на изследавнето, на което се подлагаш.
Накрая, за да предотвратиш случването на подобни злополуки вбъдеще, винаги си дръж запас презервативи под ръка (а за да се презастраховаш срещу евентуална злополука със самия кондом, хвърли поглед на колонката "Най-честите грешки с презерватива"). Всички знаем какво е да ти се завърти главата от страст, обаче... следващия път, когато попаднеш в подобна ситуация, си спомни какво пряко и преносно главоболие ще е следващата сутрин (и следващите месеци, не дай си боже, години), ако не използваш предпазни мерки.
Най-честите грешки с презерватива
Слагате го след проникването
В едно скорошно проучване 44% от жените признават, че с партньорите им не използват кондом, преди напредването на същинския акт. Разбира се, лесно е да се потопиш в усещанията и да му позволиш да влезе за няколко секунди, преди да се осъзнаеш какво правиш. Обаче по този начин можеш да забременееш от т.нар. предеякулационна течност, както и да се заразиш с някои болести, предавани по полов път. Все още ли рискуваш?
Презервативът е прекалено хлабав
Уверете се, че кондомът приляга плътно. Ако не е така, изберете Lifestyles Snugger Fit, които са специално дизайнирани за по-плътен обхват.
Съхранявате ги в твоя/неговия портфейл
Горещината и влажността развалят кондомите, така че ги дръжте на хладно и сухо място, не в портфейл, джоб и т.н. И винаги проверявайте срока на годност, защото по старите презервативи понякога се появяват невидими цепнатини.
Неправилно отваряте опаковката
Никога не използвайте ножица, зъби, или друг остър предмет, за да разкъсате обвивката, защото можете да нараните и съдържанието.
Пост-върховото маене
След кулминацията, когато пенисът му започва да омеква, част от спермата може да изтече от кондома. Така че веднага след еякулацията той трябва да се отдръпне, като държи презерватива в основата (на пениса).
*Имай пред вид също така че някои гинеколози у нас все още имат предрасъдъци срещу поставянето на спирала на нераждали жени, макар че в Западна Европа и САЩ това е стандартна практика. |